Doğru Servis Sağlayıcı ve Hosting Seçimi

Web Sitenizi İnternette yayınlatabilmek için site dosyalarını yayınlayacak bir sunucuya ihtiyaç duyarsınız. Nasıl evinizdeki bilgisayarlarınızda bir dosyaya bir şey kaydediyor ve birine göstermek istediğinizde o dosyayı açıp içeriğini gösteriyorsanız, İnternette de sizin bilgisayarınızdan uzak, herkesin görebilmesini sağlayan Sunucular (Server) hizmet görüyor. Bu sunucular aslında İnternette yayın yapılabilmesi için tasarlanmış özel yazılımlı bilgisayarlardır.

Birçok Web Sitesini paylaşımlı şekilde yayınlayabilen bu bilgisayarlara sunucu (Server) denir. Sunucular genellikle servis sağlayıcıların sunucu çiftliklerindeki (Server) özel dolapların (RACK) içinde bulunur. Bu dolaplar özel soğutma ve yangın söndürme sistemleriyle donatılmıştır ve su baskım, toz ya da elektrik kesintisinden etkilenmeyecek odalarda dururlar. Servis sağlayıcıları, sunucuları özel kuvvetli İnternet hatlarına bağlı tutarlar. (Bu bağlantı noktalan evinizde kullandığınız internetten 100 kat daha kuvvetlidir.)

Ayrıca başka İletişim Merkezleri (Data Center) ile bağlantı noktaları (Peering Points) kurarak, sunucuların İnternetten kopmaksızın çalışmasını sağlarlar. Her Hosting şirketinin (İnternet hizmet sağlayıcının) kendine has sunucuları ya da kendine ait bir İnternet hattı yoktur. Bu yüzden Hosting/Sunucu hizmeti alırken seçeceğiniz şirketin profesyonel olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Bu konuda tecrübe sahibi olamayacağınız için, siteyi yaptırdığınız ya da satın aldığınız şirketin tavsiye ettiği seçimi araştırabilirsiniz. Hosting hizmeti büyük bir şirket tarafından sunuluyorsa, Web Sitenizi yayınlamakta da kolaylık sağlayacaktır. Aynı zamanda şirket hakkında araştırma yapmak için arama motorlarım kullanabilir, yorumlardan yola çıkarak karar verebilirsiniz. Web tasarımı yapanlar da sunucu hizmeti seçerken bu ayrıntılara dikkat etmelidirler. Sunucunuzu kiraladıktan sonra eposta kayıtları yapabilir, kendi alan adımız üzerinden kullanabilirsiniz, (örnek: info@benimsiteminismi. com) Sunucunuzun bulunduğu yer Türkiye’de olabilir ama yurtdışımda olması da mümkündür.

Çok fazla konunun dışına çıkmamak için, teknik ayrıntılara girip, web server, streaming server, Linux bazlı yada NT Server gibi terimlerle canınızı sıkmak istemiyorum. Zaten Web Sitesi almak istiyorsanız bu terimler sizi çok fazla meşgul etmeyecektir. Daha çok sonuca odaklı olmanız gerekli fakat şu ayrıntıyı bilmenizi isterim, sunucu kiralan genelde senelik bir ödemeye tabidir ve cüzi rakamlardan oluşur. Eğer vereceğiniz hizmet büyük kitlelere hitap ediyorsa, daha geniş çaplı bir sunucu hizmeti almanız gerekebilir.

Bu durumda senelik olarak ödediğiniz ücreti aylık olarak ta ödeyebilirsiniz. Türkiye’de ortalama olarak fiyat farkları zaten birbirine çok yakın olduğu için bunu çok dert etmeseniz de olur.

Önceki

Sonraki